Какво трябва да знаем за силанизирането
Дата на публикацията: 14.02.2013
Силанизирането е профилактично покритие на здрави, дълбоки фисури и бразди със силанти. Силантът е течен смолист материал, който се втвърдява при различни определени условия и има за цел да предпази деликатните детски зъбки от разрушаване.

Защо трябва зъбите на децата да се силанизират?
Дълбоките фисури, ямки и бразди са най-силно изразени по дъвкателната повърхност на първите постоянни молари (6-тите зъби). След тях се нареждат и другите кътници. Всички дъвкателни зъби пробиват с оклузален дефект, наречен "дълбоки фисури". Този специфичен релеф е предпоставка за лесно навлизане и прикрепяне на хранителни остатъци и микроорганизми върху зъба. Това от своя страна води до образуване на плака, която е предпоставка за развитие на кариес.
Най-голяма опасност за развитие на кариес при кътниците съществува по време на пробива и непосредствено след него. Поради стеснения вход на дълбоката фисура, слюнката не може да реализира отмиващото си действие, четката за зъби няма как да навлезе в дълбочината на тези тесни пространства, за да ги почисти. Отделно от това, предвид възрастта, в която пробиват зъбите и нестабилното ниво на орално-хигиенните навици на децата, силанизирането е безспорен фактор за запазване здравината на детските зъбки.
Кога трябва да се силанизира?
През първата година след пробива на зъба. Това е времето, когато съществува най-голям риск от създаване на зъбен кариес поради по-ниската степен на минерализация на зъбния емайл.
Силанизиране е желателно да се прави до две години след пробива на зъбите, защото тогава ефективността е най-значима. За първи постоянен молар (6-ти зъб) до шест годишна възраст, а за втори постоянен молар (7-ми зъб) до 11 годишна възраст
Кои зъби подлежат на силанизиране?
Всички постоянни молари и премолари.
Техника на изпълнение на силанизирането
Силанизирането е безболезнена манипулация. Процесът преминава през почистване на зъбчето с профилактичен набор от четки, гумички и паста, за да се премахне плаката и киселинна обработка на дълбоката фисура с 35%-37% фосфорна киселина за не повече от 20 секунди. Киселината се отмива и се нанася силанта, който е с нисък вискозитет. Втвърдява се с фотополимерна лампа.
Важно е да се отбележи, че отработени зъби трябва да се наблюдават на всеки шест месеца, тъй като силанта губи от 5 до 10% от обема си за период от една година, което налага неговото репликиране.