Спешна стоматологична помощ - II
Дата на публикацията: 02.03.2013
Всички заболявания в устната кухина могат да доведат до спешен неотложен проблем!
Спешните случаи в стоматологията са медицински спешни проблеми, в които участват зъбите и/или гингивата. Основно са две причините, поради които може да се наложи спешно (непланувано) посещение при зъболекар. Това са болката в лицево-челюстната област и/или възпалителен оток.
Острите отоци са втората основна причина за посещението на пациентите в денталния кабинет. Те понякога започват с болка и или се съпътстват от болка в лицевата област.
Отоците биват:
- интраорални (вътреустни) отоци - изявата им е предимно в устната кухина (остър периапикален абсцес, остър периодонтален процес, гингивален абсцес, перикоронарит, инфектирана киста (одонтогенна или друга), перитонзиларен абсцес.
- остър екстраорален абсцес (наличие на силна лицева асиметрия от засегнатата страна)- от възпалително естество, най-често е последица от възпалителни процеси, протичащи в зъбите и околозъбните тъкани.
- от друго естество (туморно, кръвоизлив).
Хематома е също оток, но се причинява от вътрешен кръвоизлив, при възпалителен оток се прави инцизия, дренаж и се изписват антибиотици и обезболяващи.
Съществуват и други причини за поява на болка и необходимост от спешно посещение в зъболекарски кабинет.
Травмата в лицево-челюстната област може да наложи спешно посещение в зъболекарския кабинет. Стоматологична травма може да бъде травма на зъба, травма на меките тъкани зъба и комбинация. Винаги има силна болка, а често се наблюдава и оток в меките тъкани, ако са зсегнати или около травмирания зъб.
Травма на зъбите. Вследствие на травма може да се получи разклащане на зъб, промяна в местоположението му (частична експулсия на зъба), репозициониране на зъба се прави и евентуално шиниране, избиване на зъб (експулсия на зъба). Може да се опита реплантация - фрактура на зъба (в областта на коронката, корена). Ако е засегната коронката, може да има отчупване на емайла, което налага само да се полират леко ръбовете на емайла. Възстановява се отчупената част с композиционен естетичен материал, керамична фасета или инлей, коронка от металокерамика или чист порцелан). Когато е засегната пулпата може да се опита биологично лечение или зъба да се подложи на ендодонтско лечение и да се покрие с корона.
Травми на меките тъкани. Травма на венеца, разкъсвания на бузи, устни, език. Те налагат спешна намеса за възстановяване и лечение на лацерациите (кръвоспиране, зашиване), антибиотична терапия. Хеморагия от устната кухина (устно кръвотечение) - това е също сериозна причина за посещение в зъболекарския кабинет.
Причини: Екстракция на зъб например. При тази причина кръвоизлива бива: първичен - възниква по време на оперативната интервенция, вторичен - вследствие на инфекция, реактивен - при отслабване на действието на анестезията, предишно възпаление на венеца, разкъсване на венците, фрактура на челюстта, недиагностициран тумор. Трябва да се има в предвид, че употребата на аспирин преди, по време и след хирургическа интервенция (напр. екстракция на зъб или пародонтална хирургия) може да причини увеличено продължително кървене, хематом .Паради това е абсолютно противопоказно да се използва в такива случаи.
Лечение: Раната се тампонира, зашива и се седира пациента с диазепам.
Други причини за хематом могат да бъдат:
- Кървене след пародонтопатии - остър гингивит, гингивостоматит, самонаранявания от четката за зъби, постопертивно кървене след пародонтална хирургия, нараняване от протези и други чужди тела.
- Кървене от телеангиектазии или хемангиом.
- Перфориран абсцес - изтича гноен ексудат ,а може да последва и кръвотечение.
- Ерозиран кръвоносен съд в туморна лезия.
За всички хеморагии в устната кухина би могло да има общи фактори, но има и локални такива! Съществуват много други причини, които принципно налагат спешно посещение в зъболекарския кабинет, но само ще ги изброя, а по-нататък в други публикации ще обърна по-сериозно разглеждане на проблемите свързани с тях.
Спешни състояния, засягащи лигавицата на устната кухина:
- Травматична язва, стоматит, малигнена язва, хронични улцерации, акутен некротизиращ улццерозен гингивит (разгледан в началото)
- Булозни (везикулозни) лезии - херпес симплекс, еритема мултиформе, херпес зостер, пемфигус и пемфигоид, хеморагична ангина, дефицит на витамин В12
- Пурпура или телеангиектазия - тромбоцитопенична пурпура, наследствена хеморагична телеангиектазия
- Бели петна - остра кандидоза, плоски лишеи, хиперкератоза, левкоплакия, еритема мигранс.
Заболявания на устните:
- Ангуларен хейлит
- Напукани устни, оточни устни. Прорязването на зъбите е неприятно изживяване за всяко дете. Около прорязващите зъби се развива перикоронарит, който се самоограничава и рядко се нуждае от лечение. В случаи на повишена температура може да се наложи приемане на системни антибиотици. По-сериозен проблем има при възрастните пациенти с пробива на мъдреците, особено ако той е затруднен по някаква причина. Много често за мъдреците няма място и се налага тяхното изваждане още в зародиш. При затруднения пробив се получава сериозно възпаление на лигавицата над зъба, оток, трудно отваряне на устата и повишена температура. Най-често при такива ситуации се прави инцизия на венеца над зъба или се изрязва част от него за да се облекчи пробива и се дренира мястото и се назначава антибиотична терапия.
● Още по темата