Бондинг за безупречни усмивки
Дата на публикацията: 22.02.2013
Бондинга е стоматологична процедура, при която се прилага композитен материал (твърд и пластичен) с цвета на естествените зъби. В практиката често се налага да преобразявам усмивките на моите пациенти с бондинг, защото процедурата е щадяща, бърза и финансово изгодна.
Кога се прилага бондинг?
Стоматологичен бондинг може да се приложи в следните случаи:
За възстановяване на кариозно-разрушени зъби (композитните смоли се използват за запълване на кухините, получени след почистване на кариеса.
- За да се поправи счупен или напукан зъб.
- Да се подобри външния вид на обезцветени зъби.
- Да затвори пространствата между зъбите при диастема или треми.
- За да изглеждат зъбите по-високи или по-дълги.
- За промяна на формата на зъбите.
- Като козметична алтернатива на пломбите.
- За да защити част от корена на зъба, която е била изложена като венечна рецесия.
Каква е процедурата?
I. Подготовка
Понякога е необходима малка подготовка, понякога - повече. Това се определя индивидуално.
Има случаи, в които не се налага анестезия, но има случаи, в които бондинга се използва за реконструкция на разрушен от кариес зъб, когато упойката е препоръчителна.
Подготовката включва и избора на подходяща разцветка на композитния материал, близка до цвета на естествения зъб.
II. Процедура
Повърхността на зъба се разграфява, за да се постигне по-добро свързване с композита. След това се нанасят бондовете (лепилата) и се аплицира материала послойно. Използват се различни цветове и всеки един пласт внимателно се добавя, приглажда и оформя. За втвърдяването на материала се използва ултравиолетова светлина или лазер. Финалния етап е оформяне, полиране, финиране и лак, за да се постигне идентичен блясък с останалата част от повърхността на зъба. По време на на процедурата се използва кофердам (рубердам), който изолира слюнката и допринася за надеждността на връзката зъб - композит, което е предпоставка за постигане на по-голяма трайност на бондинга.
III. Времетраене
Бондинга отнема около 30 до 60 минути на зъб, за да се завърши. Понякога окончателното финиране и полиране може да се отложи за след 48 часа и това ще отнеме още 15-20 минути.

Какви са предимствата на бондинга?
Бондинга е една от най-лесните и евтините козметични дентални процедури. За разлика от фасети и корони, които представляват зъбни покрития и трябва да бъдат произведени в лаборатория, бондинга може да се реализира в едно посещение. Безспорно преимущество е и факта, че при бондване се отстранява най-малко количество зъбен емайл. В повечето случаи, лечението не изисква анестезия.
Какви са недостатъците на бондинга?
За съжаление, повърхността на бондинга лесно се оцветява от храни и лесно се наранява. Това, разбира се, може да се компенсира с посещение при стоматолог за допълнително полиране. Бондинга е идеално решение на малки козметични проблеми, както и корекция в големината, формата и цвета на предните зъби. Като цяло обаче не е достатъчно траен в сравнение със залепването на керамична фасета или корона. Трайността много зависи от
качествата на материала, надеждността на връзката, от наличието на вредни
навици и др. Животът на един бондинг е от 3 до 10 години, без да се прави
ново възстановяване.
Зъбите с бондинг не се нуждаят от специални грижи. Просто трябва да се спазват правилата за орална хигиена. Четкане на зъбите поне два пъти на ден, използване на конци поне веднъж дневно и редовни профилактични прегледи в зъболекарски кабинет.
Цената на един бондинг е строго индивидуална и зависи от дефекта който ще се възстановява и времето отделено за изработката му. Важно е да се уточни обаче, че бондинг е преди всичко козметична процедура и не се покрива от здравноосигурителните фондове.
● Още по темата