Класификация на кариесите
Дата на публикацията: 24.02.2013
Трудно е една класификация да обхване всички видове кариеси по всички техни фактори, затова се прави класификация на кариесите по локализация, етиология и засегнати зъбни структури.
Според вида на засегнатите зъби, кариесите биват - кариес на млечните зъби и кариес на постоянните зъби.
Според засягането на структурите на зъба, кариесите биват: кариес на емайла, на дентина и кариес на цимента.
Според локализацията си по зъбната повърхност - кариес на коронката, кариес на шийката на зъба, на корена, по фисурите, на контактната плоскост, кариес на гладките повърхности, кариес на корена, кариес на предните зъби, на задните и др,
Според спецификата на възникване, кариесите биват:

- Биберонен кариес - среща се в детско съзъбие, в ранна детска възраст. Предизвиква се от подслаждане на биберона с мед или други подсладители, което води до разрушаване на предните зъби.
- Рампантен (множествен) кариес се среща при пациенти с ксеростомия (сухота в устата), лоша устна хигиена и при пациенти, които консумират много захарни продукти. Този кариес може да бъде и лъчево индуциран, вследствие на лъчелечение в областта на главата и шията.
Кариесите могат да бъдат остри или хронични.
- Острите кариеси се развиват бързо и много бързо довеждат до деструкция на твърди зъбни тъкани и пулпит. Острите кариеси се срещат предимно при млади пациенти и деца, но е възможно и при възрастни пациенти да се установят. Острите кариеси са светли на цвят и понякога това затрудняват диагностиката.
- Хроничните кариеси се развиват по-бавно и могат да доведат до деструкция на зъбите но в по-късен етап. Те се повлияят по-добре с реминерализираща терапия и са по-тъмни на цвят. Даже понякога стават тъмнокафяви и могат по-лесно да се диагностицират.
Когато има засягане на подлежащата пулпа и формиране на пулпит или гангрена, кариеса се обозначава като усложнен кариес.
Когато кариеса протича по предварително обработена зъбна повърхност или на границата между зъб и пломба, се нарича вторичен, а когато е върху недокосната от стоматологични манипулации повърхност се нарича първичен.
● Още по темата